środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy plotki PVC na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachety z plastyku na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia plastykowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety z PCV z Rybnika na plot i furtę sztachetowa buduje się z skał różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych zarysach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz