wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieadekwatnie konserwowane sztachety z drewna błyskawicznie się destruują i mogą bezpowrotnie stracić swój dotychczasowy wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy napawać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba zacząć od należytego i dokładnego przygotowania materiału na płot, bo od tego uzależniony jest wynik końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do ochrony oraz dekoracji sztachet z drewna kluczowe jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drewna na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież insektami. Jak zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, powinno się nanieść następne amalgamaty, jakie zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od środka, jednakże nie utworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy płot przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi i troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ten model ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają także biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim właścicielom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz